Pakse
Bussen skumpar hit och dit. I varje by tutar den for att informera om sin narvaro. Allt eftersom morkret faller ser jag hur dagens sysslor overgar i kvallens i varje by vi passerar. Nagon tvattar sig i en flod, en annan fiskar.
Laos ar ett land med en okande overklass och manga fattiga. En del bor nastan i slott medan andra bor i jordhalor eller bambuhyddor.
Bussen ar kanske given som gava fran Sverige nagon gang pa 60-talet. Ibland stannar den av overhettning i de branta uppforsbackarna efter att ha kort pa ettans vaxel en bra stund.
15 timmar senare anlande jag till Pakse i sodra Laos. Har gar allt om mojligt an langsammare an i norr. Att sitta och titta pa medans riset vaxer tillhor vardagen. Att lamna in bussen pa tusenmila service precis efter start ar helt normalt.
Jag at min frukost med en indier som blev min foljeslagare under dagen. Vi tog en buss och hoppade av langs vagen. Tog en promenad och fann ett riktigt maktigt vattenfall. Det var valdigt brant att ta sig ner till det (las livsfarligt) sa vi gick at ett annat hall in i djungeln och hittade ett lite mindre som vi simmade i. Det visade sig att indiern inte var sa van vid att simma. Man kan saga att vi hjalpte varandra for han kunde en del om giftiga djur som lever i regnskogen och jag kan lite livraddning. Det finns sa mycket kryp dar sa det ar inte sant.
Appropa skrattgropen som jag fatt mail om. Det ar visst fler som ar fascinerade av den. Under halva bussresan hade jag tva personer som satt och pekade pa den. Det dar med att jag ser ut som en munk - det ar bara ett brandgult skynke som saknas for jag lever nastan som en munk ocksa.
Hej Gubben! Jag såg att du
Hej Gubben! Jag såg att du var hjälpsam med vedhuggning.
Jag undrar om du fick betalt av killen?
jag skulle också behöva ha huggen ved.
Vi har försökt följa din väg i en kartatlas men inte lyckats.
Jag är alldeles för bekväm av mig för att genomföra en sådan
resa.
Så var det där med åldern, som gör att man vill ligga i en
skandinavisk säng med 220 spiralfjädrar i samt en riktig
tjock latex madrass för extra comfort.
Hur var det med bussfärden på grusvägarna?
Stora midsommarkramar med Svensk sill och iskall... nubbe.//Pappa
Tjenare där!
Tack för att du delar med dig!
Intressant att följa din resa här på din blogg!
Tråkigt det där med västerlänningar och prostitution, sorgligt, men släpp det. Tar bara en massa energi, energi som är bättre att lägga på nära och kära, och det kommer alltid att vara så trots alla ansträngningar. Ändå var det bara en droppe i havet av vad som finns.
Eller skall man säga:
Välkommen till verkligheten.
Vi lever verkligen i ett skyddat land från detta, förmodlingen ett av de mest utvecklade land när det gäller mänskliga rättigheter och jämlikhet.
Från det ena till det andra så har jag ett jobb åt dig när du kommer hem. Underhållsarbete på sommarstuga, målning mm.
På Gullholmen!
Take care, and you´ll never walk alone! oj, det blev fel, jag menar : Don´t care, you´ll always walk alone,hehe.
Varma hälsningar Jonas M
Hej Victor! Hur mar
Hej Victor!
Hur mar du?
Hoppas allt ar val med dig.
Jag tittar in pa blogen varje dag och klickar pa dom fina bilderna du tagit!
Vissa ser ut som vykort och andra mer dokumentara skildringar.
Kram Therese
Hej på dig
Hoppas du har superkul där nere nu!
Jonas
I regnskogen!
Hej Victor!
Här i Sverige har just ett stillsamt regn tagit sin början. Enligt prognosen ska det bli katastrofalt med regn om man får tro på pappa. 40 mm regn ska falla över oss, så det är bäst att ta fram sydväst och gummi flotte i fall att.....
Vilka spännande platser du besöker! Önskar att jag hade hade vågat resa så när jag var i din ålder. Nu får väl pappa och jag invänta att vi kan ta oss en tripp till Garda- eller Bodensee med pensionärsrabatt. Skämt åt sido! På torsdag åker vi till sommarstugan för att fira midsommar och förhoppningsvis njuta av sol och inte lika salta bad som på västkusten. Hoppas att du har det riktigt trevligt och kommer hem fulladdad med nya intryck av världen. Var rädd om dig1 Hela familjen hälsar och skickar bamsekramar till dig!
Ulrika, Pappa, Axel och Hedvig