At skogen

Sadar nu borjar det hela ordna upp sig. Febern ar sa gott som bortblast och jag hostar inte blod langre. Alla injektioner och tabletter har fatt komma till sin ratt. Jag lamnar antagligen sjukhuset imorgon. Nog om det har trakiga. Dags att se framat och arkivera lardomarna av det har.

Den senaste veckan har jag inte rakat varken huvudet eller skagget. Det kan vara bra om jag vill aka till Afghanistan. Det ar nog vackert dar. Eller forresten jag aker nog till Laos istallet. Friheten ar total nar du valjer att placera "livet" i en ryggsack som du hanger pa dig. Jag har ju inget forbokat sa egentligen kan jag aka vart som helst. En resa pa Mekongfloden som bland annat flyter genom Laos lockar mest nu. Laos ar for ovrigt ett av varldens fattigaste lander och tyvarr aven ett av de mest bombade. Det lar dock ha begavats med en fantastisk natur och en avslappnad livsstil. An sa lange kan jag bara gissa hur det kommer att vara dar genom att titta pa bergen och at skogen som omger den har staden som ligger ganska nara gransen.

Tillbaka till det dar med skagget. Planen ar att jag inte ska raka mig forran jag kommer hem. Mest for att se hur utseendet forandras. Hittills har det mest gjort att jag ser lortig ut. Far det bara vaxa lite till sa kanske jag kan jamna det. Hur langt ska det vara innan man jamnar? Jag tog ett kort pa mig sjalv idag, men datorn jag sitter vid ar for primitiv for att jag ska kunna dela med mig av bilden.

Hej lillebror! Jag langtar

Hej lillebror!

Jag langtar efter att lasa lite nyheter!
Undrar vad du har for dig.

Allt ar finemang har i Glasgow och vi skall ha fest i kvall.
Skall ga hem nu och hjalpa Jana med maten.

Puss och Kram
Therese

Hej Victor! Det var roligt

Hej Victor!
Det var roligt att höra från dig.Jag undrar bara varför man utsätter sig för en sådan plågsam resa när det finns Sarek att göra sitt mandomsprov i.
Var rädd om dig!Kram från din farmor

hej alskling! Skriver ett

hej alskling! Skriver ett par rader, inte sa mkt om resan det far du lasa pa min blog! :) Helt slut.. Ang digitalkamera i singapore sa kan jag informera dig om att singapore e lika dyrt som hemma! Sa om ut ifall att sa koper jag en i Indonesien. E du pa vag? Imorgon fredag? Saknar dig alskling. Det finns ingen som du. Du ar min andra halft. Ta hand om dig! Alskar dig for alltid.
Puss och kram emmi

...

Tjena Killen.

Jag har varit i Portugal (Lissabon) och jobbar i 10 dagar så jag har missat starten på din resa. Har inte annat än skummat dina inlägg. Trist att bli sjuk, fick du ngn diagnos? Jag klarade ju mig utan sådant på min resa som sagt.
Ta gärna båten in genom Laos, från Chang Mai är det ju snabbt att ta sig till gränsen. Där får du köpa 14 dagars visum, eller så ordnar du det på ditt guesthouse i Chang Mai och får 30 dagar. Slowboaten tar två dagar till Luang Prabang, speedboaten tar en. Men jag skulle rekommendera slowboat map säkerhet och oljudet de för. Kolla in nattmarknaden i Luang Prabang om du får chansen, mycket fina tyget till bra priser. Och åk till vattenfallet! Jag missade tyvärr det när jag var där. Naturliga rutten är sedan till Vang Vieng (backpackerhäng med grym natur) och sedan huvudstaden Vientienne. Det är nog vad du hinner med 14 dagar. Orndar du längre visum finns det slappa öar i söder (Don Det) eller kommunistgrottor (Vieng Xai) och stora krukor (Plain of Jars) i norra delarna. Mycket nöje!
/Tobias

friskvård

Hej igen!

Du kanske kan vikariera som jultomte om du låter skägget växa tillräckligt långt. Värme främjar ju tillväxten, sägs det. Här hemma är värmen på frammarsch och jag ser fram emot ett skönt lov. Hoppas att du snart blir bra så du kan fortsätta äventyret! Denna illasinnade bacill som du drabbats av har nog mött på tillräckligt motstånd för att lämna dig ifred i fortsättningen. Mailade dig tidigare idag! Vi tittar in på din blog lite då och då för att se hur du har det.

Kram

Ulrika